Facebook’tan Yeni Reklam Aracı: Conversion Lift

Facebook’tan Yeni Reklam Aracı: Conversion Lift

Paylaş:

1.2 milyarın üzerindeki kullanıcısıyla gelmiş geçmiş en büyük sosyal ağ olan Facebook, reklamverenler için de uçsuz bucaksız bir mecra. Sosyal ağ üzer...

1.2 milyarın üzerindeki kullanıcısıyla gelmiş geçmiş en büyük sosyal ağ olan Facebook, reklamverenler için de uçsuz bucaksız bir mecra. Sosyal ağ üzerinden hedef kitlenin belirlenmesi ile birlikte reklam verip hatrı sayılır düzeyde kişiye ulaşılabiliyor ve buna paralel olarak da reklamın hedef kitleye erişimi için ortaya büyük bir platform çıkmış oluyor. Yani Facebook, bir sosyal ağ oluşunun yanı sıra önemli bir reklam mecrası ve yayınlanan resmi bir duyuru ile birlikte yeni bir reklam aracını kullanıma sundu.

Facebook, reklamverenlerin Facebook reklamlarının satışlar üzerindeki etkisini kesin ve doğru bir biçimde belirlemelerine yardımcı olan yeni conversion lift ölçümleme yetkinliklerini duyurdu.  Söz konusu yenilikle birlikte artık Facebook, tıklama/dönüşüm sayılarına bakarak korelasyona göre ölçüm yapan ve çağın gereksinimlerini karşılamayan endüstriyel standartlar yerine, reklamların görülmesi ile elde edilen ek satışları neden-sonuç ilişkisi içinde belirleyebiliyor.

facebookDünyanın her yerindeki Facebook reklamverenlerinin Facebook reklamlarından gelen ek satışları doğru bir biçimde belirlemelerine imkan veren bu yeni yöntemde, yeni bir Facebook kampanyası oluşturulurken bir test grubu (reklamları gören insanlar) ve kontrol grubu (reklamları görmeyen insanlar) belirleniyor.

Kampanya sona erdiğinde ise reklamverenler, test grubunda meydana gelen ek artışı görerek hangi satışların hangi reklamlardan kaynaklandığı bilgisini saptayabiliyor. Neden – sonuç ilişkisini ortaya koymak için kullanılan bu metodolojinin benzerleri, tıptan doğrudan pazarlamaya kadar pek çok sektörde kullanılıyor. Diğer detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0