Facebook Türkiye’de Yasaklanabilirdi!

Facebook Türkiye’de Yasaklanabilirdi!

Paylaş:

Türkiye’de Facebook için erişim engeli kararından kılpayı dönüldü. İşte detaylar… Sosyal medya devi Facebook, 1.2 milyarın üzerindeki kullanıcısıyla u...

Türkiye’de Facebook için erişim engeli kararından kılpayı dönüldü. İşte detaylar…

Sosyal medya devi Facebook, 1.2 milyarın üzerindeki kullanıcısıyla uçsuz bucaksız bir platform özelliğine de sahip. Bu deva sosyal ağın Türkiye’de erişim engeli durumuyla karşılaşmak üzere olduğu, Facebook’un attığı adımlarla bunun önüne geçildiği ortaya çıktı.

Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Nöberçi Hakimliği’nin aldığı karara göre Facebook’un Hz. Muhammet’e hakaret odaklı sayfaları kapatması istendi. Cumhuriyet Savcısı Harun Ceylan’ın açtığı soruşturma kapsamında kararın uygulanmaması halinde Facebook’a erişimin engellenmesine hükmetti. Karar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ulaştırılırken Facebook, hızlı bir adım atarak ilgili kararı uyguladı.

facebookHemen harekete geçildi

Kararın ardından harekete geçen Facebook’un ilgili hesapları engellemesi ile birlikte kapatılmasının önüne de geçilmiş olundu. Daha önce Google iştiraki olan YouTube ve bir diğer sosyal medya ağı Twitter için de çeşitli nedenlere bağlı olarak hesap silme, içerik kaldırma taleplerinde bulunulmuş; ancak kararlar uygulanmadığı için ilgili platformlar kapatılmıştı.

Türkiye’ye verilen önemin göstergesi

Facebook’un aldığı karar, hem sosyal ağın ne denli hızlı bir şekilde yönetildiği hem de Türkiye’ye verdiği önemü gözler önüne serdi.

YORUM

Yorumlar 0